Zapraszamy do naszych punktów

 • +48 603 693 330
 • olawa@vitalab.biz.pl
 • ul. Iwaszkiewicza 45A
  Oława, NZOZ Przychodnia Rodzinna
 • pon, śr, pt 8:00-10:00

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Jak dobrze przygotować się do badań

Właściwe przygotowanie się do badania jest warunkiem uzyskania dobrej jakości wyników

KREW

Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania, między godziną 7 a 9 rano. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godziny18 (12 godz. dietę).

Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. W przypadku niektórych badań, np. aldosteron, kortyzol, glukoza istotna jest pora dnia, najlepiej wcześnie rano.

Dorośli, którzy wiedzą, że mają problemy z pobraniem krwi, zwłaszcza seniorzy, powinni w dniu badania wypić co najmniej 2 szklanki przegotowanej lub filtrowanej wody (nie może być źródlana ani mineralna) – ułatwia to pobranie krwi, „rozrzedza” ją, ułatwia wypełnienie naczyń a co za tym idzie pobranie krwi.

MOCZ

Do badań rutynowych oddajemy mocz poranny. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a potem do uprzednio przygotowanego pojemniczka opisanego imieniem i nazwiskiem.

Badania moczu wykonuje się również w tzw. zbiórce dobowej. Niektóre wymagają dodania do zbiorki odpowiedniego stabilizatora i należy to zawsze ustalić z lekarzem lub z diagnostą w laboratorium. Po informacje o DZM (dobowej zbiórce moczu ) proszę zgłosić się do pielęgniarki w laboratorium.

Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (min. 50 ml – 1/2 standardowego opakowania).

KREW U DZIECI

W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem badania poziomu glukozy. Dzieci do lat 7 – 8 należy napoić przegotowaną lub filtrowaną wodą ok. 1 szklanki (nie może być źródlana ani mineralna) – ułatwia to pobranie krwi, gdyż dzieci z natury mają gęstszą krew.

MOCZ U NIEMOWLĄT

Istnieje możliwość zebrania moczu do specjalnego plastikowego woreczka, założonego w sposób obejmujący ujście zewnętrzne cewki moczowej. Woreczki takie można nabyć w aptece. W przypadku bardzo małych dzieci, jeśli nie jest możliwe uzyskanie dostatecznej objętości moczu, dopuszczalne jest dostarczenie do laboratorium próbki moczu mniejszej niż 50 ml. Nie przelewamy moczy z woreczka do pudełka.

Woreczek powinien być zakładany tylko rano. W ciepłym moczu, zalegającym dłużej, będą się nadmiernie namnażały bakterie, które są pojedynczo fizjologicznie obecne. W ten sposób może dojść do błędnej interpretacji wyniku „liczne bakterie”, który zostanie przypisany chorobie nerek.

KAŁ

Pobieramy małą ilość, maksymalnie pół opakowania, do specjalnego pojemniczka. Służy do tego umieszczona w nim łopatka. Ważne, aby pobrany materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych.

MOCZ DO BADAŃ BAKTERIOLOGICZNYCH

1. Materiał do badania należy dostarczyć w specjalnie przeznaczonym do tego JAŁOWYM pojemniku, który jest dostępny w aptece lub gabinecie zabiegowym. Pojemnik należy dokładnie podpisać (imię, nazwisko).

2. Pojemnik, aby pozostał jałowy, powinien być otwarty bezpośrednio przed użyciem, nie należy dotykać wewnętrznych powierzchni pojemnika ani nakrętki, nakrętki nie kłaść wewnętrzną stroną do powierzchni .

3. Mocz należy pobrać po nocy, po porannej toalecie narządów moczowo-płciowych i dokładnym osuszeniu ręcznikiem papierowym.

4. O ile lekarz nie zaleci inaczej, mocz powinien pochodzić ze środkowego strumienia (należy oddać pierwszą porcję moczu do toalety, zaś kolejną oddać do pojemnika).

5. Pobrany materiał powinien być dostarczony do gabinetu zabiegowego w ciągu maksymalnie 2 godzin, o ile jest przechowywany w chłodnym miejscu.

CO TO JEST DZM I JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADNIA DOBOWEJ ZBIÓRKI MOCZU

Zaopatrz się w duży pojemnik z podziałką do zbierania moczu, który przez cały okres zbiórki będzie trzeba przechowywać w chłodnym miejscu oraz w pojemnik jednorazowy, w którym później dostarczysz próbkę moczu ze zbiórki do laboratorium.

Dobową zbiórkę moczu rozpocznij rano i przeprowadzaj ją przez okres 24 godzin.

 • Pierwszą poranną porcję moczu oddaj do toalety, a każdą następną przenoś w całości do przygotowanego wcześniej pojemnika. Pojemnik przechowuj w lodówce.

 • Zanotuj godzinę rozpoczęcia zbiórki.

 • Kontynuuj zbiórkę przez całą dobę (każda oddana porcja moczu musi się znaleźć w pojemniku) i zakończ ją o godzinie, w której została rozpoczęta. Przykładowo, jeżeli rozpocząłeś zbiórkę o 7 (9) rano w poniedziałek to musi się ona zakończyć o 7 (9) rano we wtorek. Jeśli dochodzi 7:00 (9:00), a czujesz, że uda się, oddaj mocz do pojemnika.

 • Zanotuj godzinę zakończenia zbiórki, dokładnie wymieszaj zawartość pojemnika z zebranym  przez dobę moczem, a następnie zmierz jej objętość.

 • Odlej próbkę (100 mililitrów) wymieszanego moczu ze zbiorczego naczynia do jednorazowego pojemnika.

 • Do próbki dołącz kartkę z informacją o czasie rozpoczęcia i zakończenia zbiórki oraz całkowitej objętości zebranego podczas doby moczu i zanieś ją do laboratorium.

Uwaga! Jeśli w okresie zbiórki choćby jedna porcja moczu nie mogła zostać przeniesiona do przeznaczonego pojemnika, zbiórkę należy rozpocząć od początku. Niepełna zbiórka może zafałszować wyniki badań.

JAK DOBRZE PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO BADANIA OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ?

OGGT – obciążenie glukozą test tolerancji, DTTG – doustny test tolerancji glukozy, potocznie: obciążenie glukozą lub „krzywa cukrowa” ( także czasem „krzywa insulinowa” pobierana jednoczasowo z pobraniem glukozy.

 • na badanie OGTT należy przyjść na czczo, oznacza to, że przed pobraniem krwi nie wolno nic jeść przez co najmniej 10 godz., można jedynie pić czystą wodę,

 • co najmniej przez 3 dni poprzedzające test należy przestrzegać pełnowartościowej diety (np. bez ograniczania przyjmowania węglowodanów),nie zwiększać lub zmniejszać wysiłku fizycznego

 • ustalić z lekarzem kierującym na badanie, czy nie stosuje się na stałe leków, mogących podnosić poziom glukozy (m.in. glikokortykosteroidów, leków moczopędnych, beta-blokerów), wówczas prawdopodobnie trzeba je będzie odstawić przed wykonaniem badania OGTT, ale decyzja należy wyłącznie do lekarza,

 • u kobiet ciężarnych badanie to jest przeprowadzane między 24. a 28. tygodniem ciąży, gdyż ciąża sama w sobie predysponuje do rozwoju cukrzycy., a przyczyną jest znaczny wzrost stężenia hormonów (estrogeny, progesteron), zwłaszcza po 20. tygodniu. Powoduje to zwiększenie oporności tkanek na działanie insuliny i w efekcie stężenie glukozy w surowicy przekracza dopuszczalną normę, co może być przyczyną wystąpienia groźnych powikłań cukrzycy zarówno u matki, jak i płodu.

PRZEBIEG TESTU OBCIĄŻENIA GLUKOZĄ

 • najpierw pobiera się krew z palca i mierzy poziom cukru glukometrem, aby stwierdzić czy bezpiecznie można wykonać test, chyba , że Pacjent ma wynik poziomu glukozy z żyły wykonany w ostatnich 2- 3 dniach,

 • następnie pobiera się krew żylną na czczo do oznaczenia wyjściowego poziomu glukozy,

 • następnie w ciągu 5 minut należy wypić 75 gramów glukozy rozpuszczonej w 250ml wody,

 • potem siada się w poczekalni i czeka na kolejne pobranie krwi,

 • w czasie pobierania krwi odczuwalny jest niewielki ból, a po wypiciu roztworu glukozy można odczuwać nudności, dyskomfort w jamie brzusznej, wymioty, ospałość i senność. Mogą pojawić się zawroty głowy, potliwość lub omdlenie. Te objawy są jednak rzadkością. Jednak jeśli pojawią się należy poinformować personel,

 • pacjent podczas badania powinien pozostać w laboratorium w pozycji siedzącej, nie palić papierosów oraz nie spożywać płynów oraz posiłków, niewolno żuć gumy, ssać cukierków, poinformować przed wykonaniem badania o zażywanych lekach lub istniejących zakażeniach.

UWAGA!

Do badań mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał w jak najkrótszym czasie (czyli do 2 godzin).